top of page

BEMACS programındaki ilk matematik dersi. ABD'de ayrı ayrı derslerde işlenen Calculus, Linear Algebra, Topology gibi konuların hepsi mevcut. Ders yenilendikten sonra işlenişte ve sınavlarda ispatın ağırlığı hayli arttı. Bu da son derece mantıklı; çünkü BEMACS derslerinin bir çoğunda son derece zor ispat soruları soruluyor.  İspat ağırlıklı klasik soruların yanında doğru-yanlış ve çoktan seçmeli sorular da var. Her ne kadar içerik çok yoğun olsa da diğer BEMACS derslerine göre daha kolay bir ders. Bu anlamda ilk alışta geçme şansı da yüksek.

Pandemi sürecindeki online sınavlarda ise hiç uzun ispat sorulmadı. Kısa klasik ve test sorularıyla daha uygulamalı sınavlar yapıldı. 

Bu ders kendi başına zorluk çıkaracak bir ders değil. Ancak bu dersteki konuları iyi öğrenmek özellikle 2. sınıf BEMACS dersleri için önemli. Örneğin, bu dersin sınavlarında çok zor integraller çıkmıyor. Ancak, advanced statistics dersinde öğrencinin integrali çok iyi bildiği kabul edilerek soru soruluyor.  Bu nedenle bu dersteki çalışmalar sonraki BEMACS dersleri için iyi bir yatırım olarak düşünülebilir. 

bottom of page