top of page

Avrupa'da mı üniversite okumalı ABD'de mi?

Bu yazıda kıta Avrupası ve ABD'deki lisans eğitimlerini kendi öznel deneyimim doğrultusunda karşılaştıracağım. İngiltere ve Kanada ayrı yazıların konusu olacak.

Benim görüşüm özetle, Avrupa'da okumanın ABD'ye göre giderek ağır bastığı. Avrupa'nın avantajlarını şöyle maddeleyebilirim:

  1. Avrupa'da lisans eğitimi daha ağır, ABD'de ise çok daha kolay. Bu durum başvuru süreçlerinin tam tersi, ABD'deki üst düzey üniversitelere kabul almak Avrupa'dan daha zor; ancak Avrupa'da mezun olmak ABD'de mezun olmaktan çok daha zor. Tabii ki hem ABD'deki hem Avrupa'daki ders yaptığım kalburüstü üniversitelerden ve işletme, ekonomi, mühendislik gibi bölümlerden bahsediyorum. Neden böyle düşündüğümü belki daha sonra ayrıca anlatırım. Derslerin kolaylığı ilk başta ABD'nin avantajı gibi görünebilir ancak günümüzün rekabetçi ortamında üniversite eğitiminin fark yaratması çok önemli. Özellikle işletme, ekonomi gibi alanlarda lisans eğitimi matematik ve programlama üzerinden fark yaratabilir. Bunu ayrı bir yazıyla açacağım. ABD'de bu derslerin görece kolay olması bir süre sonra ABD'deki lisans diplomasının değerini düşürecektir diye düşünüyorum. Çünkü biliyoruz ki üniversite diplomasının en önemli fonksiyonlarından biri öğrenciye ilişkin olumlu bir sinyal vermektir. Yani ilgili bölümden mezun olmak kişinin yetilerine ve çalışma disiplinine ilişkin bir fikir verir. Yoksa tabii ki lisans eğitiminde öğretilen pek çok şey iş yaşamında hiç kullanılmaz. O zaman herkesin rahatça mezun olduğu bir bölümün diplomasının sinyal değeri de düşük olacaktır. Öte yandan pek çok öğrencinin elendiği, bitirmenin çok çalışma gerektirdiği bir bölümün diploması ise daha değerli görülecektir.

  2. Avrupa'da eğitim daha ucuz. Almanya ve Fransa'da eğitim ücreti olmaması bir yana eğitim ücreti olan ülkelerde de üniversite ücretleri genelde 10 bin Euro'nun biraz üzerinde. ABD'de ise okul ücreti çok daha yüksek.


ABD'nin daha avantajlı olduğu konular ise bence şöyle:

  1. ABD'de üniversiteler çok büyük ve içlerinde her türlü bölüm var. Anadal yandal seçenekleri, bölüm değiştirme olanakları çok geniş. Yani lisans eğitimi çok daha esnek. Avrupa'da pek böyle değil. Örneğin iyi bir teknik üniversiteye gittiniz, sosyoloji veya psikoloji dersi bulamayabilirsiniz. Ama ABD'de gittiğiniz üniversitede büyük ihtimalle her bölüm çok iyidir.

  2. Avrupa'da eğitimin zor olması dezavantaja dönüşebilir. Birçok üniversitede okuldan atılma yaygın. Bunun da öğrenci için olumsuz sonuçları olabilir. Okuldan atılma yeni bir üniversitede sil baştan başlama ve zaman kaybı demek. En önemlisi öğrencinin kendine güvenine zarar verebiliyor. Bundan kaçınmak için Avrupa'da eğitime başlamadan önce sizi objektif olarak değerlendirebilecek birinden görüş alın derim. Çok ünlü ve kaliteli bir teknik üniversiteye kabul almış olabilirsiniz. Ama belki de size uygun değildir. Bu konuyu ayrı bir yazıda mutlaka inceleyeceğim.

Comments


bottom of page